Ako vybrať inteligentné hodinky?

Inteligentné hodinky ponúkajú množstvo funkcií, z ktorých presný čas je paradoxne tou najmenej zaujímavou. Zobrazujú notifikácie, merajú telesné funkcie, sledujú aktivitu, je možné s nimi ovládať telefón na diaľku, komunikovať cez ne alebo s nimi bezkontaktne platiť v obchode. Niektoré cielia na aktívnych športovcov, iné lákajú na elegantné prevedenie a funkcie. Ako vybrať inteligentné hodinky v širokej ponuke vám teraz poradíme.

 • Regina, redaktorka Heureka.sk
 • Doba čítania: 6 min.

Ako vybrať inteligentné hodinky

Inteligentné hodinky sú svojim vzhľadom blízko klasickým hodinkám. Niektoré modely sú navyše dostatočne elegantné aj k spoločenskému odevu. Upozornia vás na notifikácie, prichádzajúce volania či správy (niektoré umožnia aj odpovedať), je možné nimi ovládať prehrávač hudby či merať telesnú aktivitu počas športu, pokoja i spánku. Rad modelov umožňuje nainštalovať ďalšie aplikácie, meniť vzhľad ciferníka a ďalšie užitočné doplnky.

 • Veľké množstvo funkcií

 • Notifikácie a ovládanie telefónu

 • Prehľadný displej

 • Kratšia výdrž batérie

 • Vyššia cena oproti inteligentným náramkom

Dámske

Dámske inteligentné hodinky bývajú drobnejšej konštrukcie pre menšie zápästie, pričom modely bežne nájdete vo svetlých farbách:

Pánske

Pánske inteligentné hodinky sú projektované na mužské teda väčšie zápästie. Priemer ciferníka býva väčší a farby väčšinou striedmejšie - napriek tomu aj v tejto kategórii nájdete rozmanitú škálu farieb hodiniek aj remienkov:

Aké inteligentné hodinky pre deti

Detské inteligentné hodinky sú špecifické nielen menšími rozmermi a často veselými motívmi, ale aj užitočnými funkciami, ako napríklad sledovanie polohy, alebo upozornenie na opustenie oblasti, aby ste mali vždy prehľad o tom, kde sa vaša ratolesť práve nachádza.

Výber inteligentných hodiniek podľa parametrov

Operačný systém a kompatibilita

Podobne ako mobilné telefóny pracujú aj inteligentné hodinky na operačných systémoch. Mnoho výrobcov si vyvinulo svoje vlastné, ktoré sú kompatibilné ako s iOS, tak s Androidom či Windows Phone, ale napríklad Apple Watch sa vám so Samsungom kamarátiť nebudú a naopak. Myslite tiež na to, že u menej známych výrobcov nie je slovenský jazyk samozrejmosťou.

Význam OS pre aplikácie

Operačný systém tiež určuje, aké aplikácie (ak vôbec) je možné do hodiniek vlastne stiahnuť. Android Wear či Watch OS (Apple) inštaláciu aplikácií umožňujú (napr. Instagram, Twitter, Facebook, Facebook Messenger, eVysledky.com, Uber, Shazam, Počasie atp.), a vaše hodinky tak nie sú obyčajným zrkadlom mobilného displeja, ale premieňajú ich na „predĺženú ruku“ telefónu.

Procesor a operačná pamäť

Frekvencia procesora je síce jedným z najviac zobrazovaných parametrov, ale rovnako ako pri mobilných telefónoch platí, že rýchlosť zariadenia je daná zladením hardvéru a softvéru. Preto budú hodinky s vlastným operačným systémom aj s nižšou frekvenciou procesora rovnako rýchle, ak nie rýchlejšie, než hodinky s vyššou frekvenciou, ale univerzálnym systémom.

Drahšie hodinky (za niekoľko desiatok eur) s možnosťou inštalácie aplikácií a aktívnou prácou s notifikáciami mávajú minimálne dvojjadrový procesor a 512 MB operačnú pamäť.

Výdrž batérie

Podobne ako inteligentný telefón, aj inteligentné hodinky si vyžiadajú nabíjanie raz za deň, alebo za dva. Výdrž batérie sa obvykle pohybuje medzi 1 a 5 dňami, pričom drahší model neznamená automaticky dlhšiu výdrž. Väčšinou je to skôr naopak, pretože čím viac funkcií hodinky majú, tým viac energie spotrebujú. Za 1 až 2 hodiny sú však plne nabité. Spôsoby nabíjania sa pri jednotlivých modeloch rôznia - niektoré si vystačia s klasickým USB, iné môžete nabíjať bezdrôtovo a iné zase ich vlastnou nabíjačkou obsiahnutou v balení. Žiadny spôsob síce nepredstavuje komplikáciu, ale klasické USB je zárukou, že vždy zoženiete potrebný kábel.

Nabíjanie inteligentných hodieniek.

Ovládanie

Lacnejšie modely budete ovládať pravdepodobne výhradne pomocou dotykového displeja, niektoré sú potom podľa vzoru klasických digitálnych hodiniek vybavené ešte postrannými tlačidlami.

 • Apple svoje hodinky vybavil ikonickým kolieskom na strane displeja, ktoré funguje ako tlačidlo (stlačením) aj ako zoom (otáčaním), čo sa v rozľahlom menu na malom displeji naozaj hodí.

 • Samsung zase niektoré svoje modely osadil otočným krúžkom okolo celého ciferníka, ktorého otáčaním prepínate medzi aplikáciami a ovládate aj ďalšie funkcie hodiniek.

Je dobré si vopred vyskúšať, či vám daný typ ovládania vyhovuje, ale u všetkých známych výrobcov je tak intuitívne, že si naň časom nepochybne zvyknete.

Personalizovaný displej je jednou z výhod inteligentných hodiniek.

Displej

Rozlíšenie displeja inteligentných hodiniek nie je samo o sebe príliš vypovedajúce, dôležitejšia je hodnota PPI (počet pixelov na palec), ktorá vychádza z pomeru rozlíšenia a veľkosti displeja. Čo sa veľkosti týka, rozmernejší displej obsiahne viac informácií a bude čitateľnejší, ale rýchlejšie skonzujume batériu. To isté platí so svetelnosťou displeja (udáva sa v cd/m2).

Technológia displeja

 • IPS – lacnejší variant s horším podaním farieb (zvlášť čiernej), ale s dobrým pomerom ceny a kvality.
 • OLED/AMOLED – šetrnejšia k zraku, skvelá čitateľnosť na slnku a výborné pozorovacie uhly a farby, cenovo je však náročnejšia.

Zaujímavá funkcia „Always-on“, ktorá udržuje displej neustále zapnutý. Hodinky tak ukazujú čas a základné informácie, aj keď sú položené na stole pred vami, a vy tak nemusíte stláčať žiadne tlačidlá ani krútiť zápästím, aby ste sa dozvedeli koľko je hodín.

Vodeodolnosť

Niektoré hodinky nesmú prísť do kontaktu s vodou, niektoré sú vodeodolné do sprchy a dažďa. Vodotesné inteligentné hodinky potom môžete nosiť aj pri potápaní. Hĺbka, do ktorej sa s nimi môžete ponoriť, sa potom líši od 5 do 50 metrov. Dobre si rozmyslite, ako budete hodinky používať a či je vodotesnosť do 50 metrov nutná. Na druhú stranu do dažďa či do sprchy s nimi raz vojde každý.

 • Vodotesné pánske inteligentné hodinky
 • Vodotesné dámske inteligentné hodinky
 • Vodotesné detské inteligentné hodinky
Tabuľka vodeodolnosti hodiniek

Vodeodolnosť udáva, akému veľkému tlaku vody sú hodinky schopné odolať. Udáva sa v atmosférach (ATM), pričom platí, že 1 ATM = 10 metrov vodného stĺpca.

Označenie vodotesnosti Striekajúca voda Sprchovanie, umývanie rúk Plávanie, potápanie Hlbinné potápanie
3 ATM ÁNO NIE NIE NIE
5 ATM ÁNO ÁNO NIE NIE
10 ATM ÁNO ÁNO ÁNO NIE
20 ATM ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
30 ATM ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
50 ATM ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO
100 ATM ÁNO ÁNO ÁNO ÁNO

Dizajn a materiál

Vzhľad býva u módnych doplnkov pre niekoho dôležitejší ako samotná funkčnosť. Pri hodinkách, ktoré na vašej ruke zazrie každý, to platí dvojnásobne. Vybrať si môžete z dvoch základných typov:

 • Hodinky s hranatým displejom – sú prirodzenejšie pre technológiu dotykového ovládania a typické pre smartwatch ako také.

 • Hodinky s okrúhlym displejom – sú dnes len ťažko rozoznateľné od klasických ciferníkov. Pôsobia elegantne a nie je problém si ich vziať k spoločenskému odevu.

Materiál, z ktorého sú hodinky vyrobené súvisí s odolnosťou, ale aj čiastočne so vzhľadom. Drahšie modely často kombinujú sklo s kovom či keramikou, vďaka čomu nielenže ustoja pády a otlčenia, pôsobia aj veľmi noblesne. Cenovo menej náročné hodinky bývajú celé z plastu alebo silikónu, sú zase vhodné na šport a výhodou je u nich nízka váha.

Remienky k inteligentným hodinkám

Samostatnou kapitolou je potom výber remienka. Ten môže byť silikónový, kovový aj kožený, ale hlavne je takmer vždy vymeniteľný. Nič vám tak nebráni vyskúšať si každý deň iný alebo ich striedať sezónne. Remienky a ďalšie príslušenstvo k inteligentným hodinkám nájdete aj v kategórii Príslušenstvo k inteligentným hodinkám.

Zvoľte remienok, ktorý bude ladiť k vášmu outfitu.

Aké inteligentné hodinky kúpiť podľa výbavy

NFC a bezkontaktné platby

Cez NFC technológiu môžete vykonávať bezkontaktné platby za podpory štandardov ako Google Pay, Garmin Pay, Samsung Pay a Apple Pay. Ak je pre vás táto funkcia dôležitá, odporúčame overiť, či daná služba funguje v SR a či ju podporuje aj vaša banka.

Volanie a SMS

Notifikácia na hovory a prichádzajúce správy je pomerne bežnou funkciou, pokiaľ však chcete hovory uskutočňovať priamo z hodiniek, uistite sa, že ide o inteligentné hodinky s volaním. Samotná prítomnosť mikrofónu a reproduktora nezaručuje schopnosť telefonovania. Mikrofón totiž môže slúžiť len na hlasové ovládanie hodiniek a reproduktor na prehrávanie hudby.

Modely so slotom pre SIM kartu alebo zabudovanú eSIM na volanie nepotrebujú mať pripojený mobil.

Ďalšie funkcie

 • Inteligentné hodinky s GPS – vstavaná GPS umožní zaznamenať trasu chôdze, alebo rýchlosť behu/pohybu bez nutnosti prepojenia s telefónom počas aktivity.
 • Inteligentné hodinky s krokomerom – dnes už súčasť základných funkcií prakticky u všetkých inteligentných hodiniek.
 • Hybridné inteligentné hodinky – kombinujú klasické analógové ručičky s digitálnym displejom, na ktorom môžete sledovať denné ciele.
 • Inteligentné hodinky s meraním tepu – väčšina inteligentných hodiniek meria tep zo zápästia, ďalšie potom umožňujú pripojenie hrudného pásu, ktorý je presnejší.
 • Meranie okysličenia krvi – snímač saturácie kyslíka v krvi, môže včas upozorniť na zdravotné problémy. U zdravého človeka by mala hodnota dosahovať 95 – 99 %.
 • Meranie krvného tlaku – funkcia je užitočná najmä pre osoby s kolísajúcim krvným tlakom alebo ťažkosťami so srdcom.
 • Wi-Fi – priame pripojenie k internetu, umožní sťahovanie dát či aplikácií nezávisle na mobilnom telefóne.
 • Hudobné aplikácie – cez inteligentné hodinky môžete ovládať prehrávač hudby v mobile, hlasitosť a pod.
 • Ovládanie spúšte fotoaparátu v mobile – hodí sa pri fotení selfie alebo skupinových fotografií.
 • Teplomer – je schopný zmerať aktuálnu okolitú teplotu vzduchu, prípadne aj vašu telesnú teplotu.
 • G – senzor (akcelerometer) – slúži na presné sledovanie pohybu, reaguje na naklonenie a zrýchlenie prístroja.
Inteligentné hodinky vám ponúknu nepreberné množstvo funkcií a aplikácií.

Príslušenstvo

Príslušenstvo k inteligentným hodinkám

iHealth

Inteligentné okuliare

Inteligentné lokátory

Najčastejšie otázky

Aký je rozdiel medzi hodinkami a náramkom?

Najčastejšou výbavou a funkciami, ďalej potom designom a v neposlednom rade cenou - tá sa však vždy v každej kategórii odvíja od výbavy konkrétneho modelu. Platí však, že inteligentné náramky sú cenovo dostupnejšie, najmä vďaka menšiemu množstvu funkcií.

Budú inteligentné hodinky kompatibilné s mojím telefónom?

Kompatibilitu s mobilným telefónom určuje operačný systém. Pokiaľ vlastníte iPhone, porozhliadnite sa po Apple Watch, s iným OS si pravdepodobne nebude rozumieť. Väčšina ostatných výrobcov však myslí na všetkých užívateľov a ich OS je kompatibilný aj s iOS, Androidom alebo Windows Phone.

Ktoré hodinky majú funkciu detekcie pádu?

Vstavaný akcelerometer, ktorý dokáže detekovať pád, majú vo výbave najčastejšie inteligentné hodinky Garmin a Apple Watch. Tie potom tiež dokážu odoslať SOS správu a privolať pomoc.

Ako zistím, že môžem s hodinkami telefonovať?

Hodinky, ktoré sprostredkujú telefónne hovory musia mať vstavaný mikrofón a reproduktor. Ich obyčajná prítomnosť však nezaručuje schopnosť telefonovania. Mikrofón totiž môže slúžiť len na hlasové ovládanie hodiniek a reproduktor na prehrávanie hudby.